Komín stavajte tak, aby bol univerzálny aj v budúcnosti

0
158
kominovy system

Dôležitou súčasťou stavby rodinného domu je aj realizácia komína. Tu je potrebné myslieť nielen na súčasnosť, ale aj budúcnosť, a preto uprednostňovať univerzálne a nadčasové riešenia komínov, ktoré vám umožnia meniť vaše rozhodnutia vzhľadom na spôsob vykurovania nehnuteľnosti. Aké komínové riešenie sa v súčasnosti považuje za to najuniverzálnejšie a ako ho vystavať tak, aby pracovalo stopercentne?

Prepracovaný materiál nerez

I keď sa stálej obľube tešia aj tradičné keramické či šamotové komíny, predsa len sa do popredia v súčasnosti dostávajú nerezové komínové systémy. Materiál, z ktorých sú vyrobené, je prepracovaný do posledného detailu tak, aby zabezpečoval bezproblémový odvod splodín horenia, vyžadoval si minimálnu údržbu a bol použiteľný takmer v akomkoľvek dome. Bez ohľadu na to, aký druh paliva sa na vykurovanie využíva. Nerezové komíny sú vhodné ako pre tuhé palivá, tak aj pre všetky spôsoby spaľovania plynu, čo robí váš komín univerzálnym. Ak sa preto niekedy v budúcnosti rozhodnete pre zmenu spôsobu vykurovania, komín bude stále plne funkčný.

Tri zložky v jednom systéme

V prípade komínových systémov sme si zvykli, že musia obsahovať hneď tri základné zložky. Samotnú komínovú rúru slúžiacu na odvod splodín horenia, vhodnú izoláciu brániacu roseniu komína a jeho nadmernému zanášaniu sadzami a vhodný plášť obstavby. Nerezové komíny sú však o niečo iné. Na trhu existujú trojzložkové riešenia (ponúka ich napríklad renomovaný výrobca ZOP komíny), ktoré obsahujú všetky tri časti systému v jednej rúre. Tá je teda tvorená vnútornou rúrou na spaliny, izoláciou a aj vonkajšou rúrou tvoriacou obal komínového systému. Ak sa komín vystavuje do priestorov v centre domu, je potrebné použiť aj presné tvárnice na osadenie komínovej rúry, už však bez aplikácie izolácie. Takisto sa však ponúka možnosť vonkajšieho komína, teda vyvedenie komínovej rúry po fasáde domu, teda mimo muriva. Aj nerezové komíny obsahujú všetky prvky systému, teda dno, kolená, diely s revíznymi dvierkami a pod., teda ich montáž je vcelku jednoduchá.