Najčastejšie otázky pri výbere krbových kachlí

0
41

Pri výbere krbových kachlí, ako jedného z možných zdrojov vykurovania,  pamätajte v prvom rade na to, že ich vzhľad nie je tým najdôležitejším faktorom, na ktorý by ste mali hľadieť. Samozrejme to, ako krbové kachle zapadnú do vášho príbytku, hrá podstatnú úlohu a čiastočne ovplyvní aj váš konečný výber, no vopred by ste si mali odpovedať na nasledujúce otázky.

Čím chcem kúriť?

Možností, aké palivo budete využívať, je hneď niekoľko. Uhlie sa už v dnešnej dobe príliš nevyužíva, keďže omnoho používanejšie sú brikety, ktoré sú okrem iného aj cenovo dostupné. Drevo je taktiež jednou z alternatív, avšak v tomto prípade treba mať suchý priestor na jeho skladovanie, čo nie vždy je možné.

Aký materiál mám zvoliť?

Ďalej je dôležité zamyslieť sa nad tým, aký typ materiálu vyžadujete. Liatina, oceľ alebo iný typ nehorľavého materiálu? Najčastejšou a najspoľahlivejšie voľbou bývajú liatinové kachle, ktoré prenášajú teplo, sú odolné voči deformáciám, ktoré v prípade vysokých teplôt môžu nastať.

Je výkon kachlí naozaj dôležitý?

Nezabudnite zistiť, či váš súčasný komín v novostavbe zodpovedá vykurovaciemu výkonu vybraných krbových kachlí. Ak zvolíte nevýkonné kachle, môžete ich predimenzovať, čo znamená, že kachle budú mať nedostatočný prívod vzduchu. Pri zlom výkone nemusia priestor dostatočne vyhriať a môžu sa skôr či neskôr poškodiť.

Čo robiť, ak som si krbové kachle už vybral?

Nechajte si od odborníka na krbové kachle skontrolovať podlahu, a to z hľadiska ich nosnosti. Kachle musia byť umiestnené na nehorľavom materiály, ideálne na dlažbe, tehlách alebo kameňoch. Môžete ich však umiestniť aj na plávajúcu podlahu, avšak pod podlahou musí byť umiestnená izolačná podložka. Zabudnite na umiestnenie horľavých predmetov v blízkostí kachlí, čo by koniec koncov mohlo závažne ohroziť váš život.